ZAŽIJTE ZIMU JINAK

ZIMA NA JIŽNÍ MORAVĚ

Zimní radovánky si zde užijete jinak. Když se zima vydaří můžete si tu dopřát opravdu originální zážitky – scenérie, které jsou díky opadaným listům stromů vidět jen v zimě, zamrzlá jezera, na kterých můžete bruslit, dále snowkiting, curling či jízdu na nejníže položené sjezdovce střední Evropy. Kromě sportů zvou k návštěvě památkové objekty, muzea i sportovní zařízení. Speciální zimní prohlídky či plavby ovoněné svařeným vínem lze doplnit poznáváním fauny a flory nebo dobrodružstvím v podzemí.


Nostalgie starých časů

Výletníky jistě potěší informace, že i mimo hlavní turistickou sezónu najdou na Jižní Moravě dveře některých hradů a zámků otevřené. Příjemným zpestřením v mrazivých dnech budou jistě i speciální Zimní vyhlídkové plavby se svařákem po řece Dyji v lednickém zámeckém parku. Asi čtyřicetiminutová okružní plavba vyplouvá z přístaviště pod zámkem vždy o víkendech a svátcích v půlhodinových intervalech (dokud nezamrzne řeka Dyje).


Zimní prohlídky v Mikulově

A šálek svařeného vína vás čeká i v Mikulově na speciálních Zimních prohlídkách. Asi hodinová procházka starobylým městem vás zavede na Zámek – sídlo Regionálního muzea v Mikulově, do Dietrichsteinské hrobky, historického centra i židovských památek.

Během zimního období má v Jihomoravském kraji otevřeno i naprostá většina muzeí a galerií, které obvykle připravují tradiční vánoční výstavy, řemeslné jarmarky nebo adventní workshopy a tvůrčí dílny pro děti i dospělé. V Brně můžete zavítat také do slavných funkcionalistických vil – Tugendhat, Stiassni, Low Beer anebo do secesní Jurkovičovy vily.


Příroda v zimě rozhodně nespí

Zejména rodiny s dětmi přivítají celoročně otevřené zoologické zahrady nebo soukromé farmy, které nabízejí doprovodné programy i v zimním období. Např. každou zimní neděli odpoledne můžete přijít pohladit lamy, ovečky, kozy či králíky do Lamacentra Hády na okraji Brna; naopak každý pracovní den můžete přijít na návštěvu do Pštrosí farmy v Doubravicích nad Svitavou.


Zahřejte se pohybem

Bojujete-li proti zimě aktivním pohybem, budete potěšeni otevírací dobou jihomoravských vodních světů. Celoročně otevřený je Aqualand Moravia – největší a nejmodernější vodní zábavné centrum ČR v Pasohlávkách. Najdete zde 12 bazénů (velkou část z nich naplněnou minerální vodou), 20 tobogánů a skluzavek, 24 saun a wellness procedur. Celoročně probíhají o víkendech tematické animační programy a využít můžete cenově zvýhodněné „happy days“: seniorské pondělky, rodinné úterky a studentské středy.

Vodní zábavu i relaxaci po celý rok najdete také ve Wellness Kuřim, Aquaparku Kohoutovice, Aquaparku Vyškov či v brněnském termálním a saunovém světě Infinit Maximus. K dispozici je také řada menších plaveckých bazénů rozesetých po celé Jižní Moravě. Stojí za to upozornit na zmodernizovaný Krytý bazén v Hodoníně, který byl po 2,5leté rekonstrukci znovuotevřen počátkem listopadu 2017.


Lyže a běžky

Přestože není Jižní Morava typickou destinací zimních sportů, i tady se najdou lokality, kde si můžete při dobré sněhové situaci zalyžovat. Běžecké trasy najdete např. v okolí Kunštátu, a také u obcí Kořenec nebo Suchý na Boskovicku, Areály pro sjezdové lyžování jsou např. v Nedvědicích, Olešnici na Moravě, v Hluboké u Kunštátu, Hodoníně u Kunštátu, v Uhřicích, v Předklášteří u Tišnova, ve Zbraslavi u Brna, ve Filipově u Javorníku a nejníže položený lyžařský svah ve střední Evropě – v Němčičkách východně od Hustopečí.


Brusle

Také si můžete zabruslit, a to nejen na zimních stadionech. Netradičně budou veřejná kluziště vybudována i na náměstích v centru velkých měst, např. na Moravském náměstí v Brně anebo na Horním náměstí ve Znojmě. Sezónu venkovních kluzišť otevřeli už začátkem prosince v Kyjově a další bruslařské plochy vás po celou zimu čekají i ve Vracově, Dambořicích na Hodonínsku či ve Veselí nad Moravou (tam dokonce i se zimním kinem, které můžete sledovat přímo z ledové plochy). V Mikulově si na umělý led musíte počkat až do Vánoc.

Na brusle do Lednicko valtického areálu

Zamrzlé hladiny rybníků i slepých ramen řeky Dyje v zámeckém parku v Lednici nabízejí zcela výjimečný zážitek. Na bruslích se totiž podíváte na místa, která nejsou běžně k vidění.

Když je dobrá zima a hladiny rybníků i slepá ramena řeky Dyje v Lednicko-valtickém areálu zamrznou,  určitě vás zláká bruslení na přírodním ledě, zároveň se můžete pokochat krásou přírody i památek. Bruslení je možné například na Zámeckém rybníce a na Mlýnském rybníce Apollo. Kolem rozmanitých ostrůvků se romantickou krajinou dostanete také až ke zdejšímu minaretu.

Pokud řeka nezamrzne, probíhají každou sobotu a neděli plavby se svařeným vínem po zámecké Dyji od zámku k minaretu a zpět. Zámecký park je otevřen celoročně, navštívit můžete také zámecký skleník, anebo se v parku v tuto netradiční dobu pokocháte zajímavými zimními scenériemi.


Svátky pro chuťové pohárky

Voňavý a chutný výlet si můžete v zimních měsících naplánovat také do Čejkovic. Zdejší Bylinkový ráj vás provede tajemstvím výroby biočajů, koření a sirupů a zážitkové exkurze doplňují lahodné ochutnávky.

Jiný druh exkurze s degustací – pouze pro dospělé, nabízejí jihomoravské pivovary. Z těch větších například Pivovar Starobrno, Pivovar Černá Hora anebo Znojemský městský pivovar. Pivovar Rosice pro změnu zve počátkem prosince na tradiční zabijačku.


Magické jeskyně

Pokud cestujete z větší vzdálenosti, doporučujeme si zajet i do okolí Brna. Bez ohledu na mrazivé počasí venku, máte jistotou stálé teploty nad nulou vždy v podzemí, a to zejména v jeskyních! Zvláštní místo mezi turistickými lákadly Jižní Moravy má Moravský kras – největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice, ležící jen pár kilometrů severně od Brna. V jeho podzemí se nachází více než 1600 registrovaných jeskyní. Pět z nich je veřejně přístupných: Balcarka, Kateřinská, Výpustek, Sloupsko-Šošůvské jeskyně, a především podzemní labyrint Punkevních jeskyní v Pustém žlebu, který patří k nejnavštěvovanějším v České republice. Poslední tři jmenované jsou veřejnosti přístupné nepřetržitě po celou zimu. Vynikají mohutnými podzemními síněmi s krápníkovou výzdobou, nabízejí atraktivní pohled ze dna 138,5 m hluboké propasti Macocha a část prohlídky návštěvníci stráví plavbou po Punkvě – nejdelší podzemní říčce ČR. Celoročně je zde také otevřen Dům přírody Moravského krasu – moderní návštěvnické centrum na Skalním mlýně.


Pod dlážděním městských center

Celoroční podzemní lákadla naleznete také přímo v srdci historických měst. Rozsáhlé městské podzemí má například Brno – i v zimních měsících jsou veřejnosti přístupné středověký labyrint pod Zelným trhem, Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí anebo Kostnice u sv. Jakuba. V rámci projektu zpřístupnění brněnského podzemí veřejnosti se však můžete podívat i do technických kolektorů anebo do jednoho z nejutajovanějších krytů pod Špilberkem. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna a v době komunismu byl určen pro ochranu čelních představitelů města a kraje. Na noční exkurzi do tohoto bunkru s kódovým označením 10-Z nezapomeňte baterky s sebou! Při průzkumu brněnského podzemí nelze ani v zimním období opominout kasematy na Špilberku, které zejména v době baroka sloužily jako obávané vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince celé monarchie a později i pro politické vězně.


Sklepy s vůní vína

A nebyla by to Jižní Morava, kdyby se zde nadalo i v zimních dnech okoštovat dobré víno. Třeba v zámeckém sklepení ve Valticích sídlí Národní vinařské centrum, jehož veřejná degustační expozice Salónu vín ČR je otevřená celoročně kromě ledna. Ostatně do země zahloubených sklepů a sklípků, ve kterých se můžete i v zimě příjemně zahřát a osvěžit lahodným vínem, najdete na Jižní Moravě nespočet.

AMENITY PENZION HORNÍ VĚSTONICE

SLUŽBY PENZIONU

AMENITY PENZION HORNÍ VĚSTONICE

UBYTOVÁNÍ V PENZIONU NA PÁLAVĚ

Call Now Button